Canadian Fire Fighters Curling Association Muscular Dystrophy Hydrant Champions

Congratulations to Team ALBERTA
from the Edmonton Fire Department,
Champions of the 2017, 58th Canadian Fire Fighters Curling Championship
.

photo courtesy of AFFCA Facebook page
Team Alberta: L to R

Director: Trish Young, Lead: Cory Henderson, Second: AJ Rankel, Third: Jim Henderson, SKIP: Aaron Bartling,



Silver Medal Winners from Regina and Kronau Fire Departments, Team Saskatchewan

L to R: Skip - Jeff Gartner, Third - Brad Schneider, Second - Paul Comfort, Lead - Chris Rugg, Director - Garnet Zummack

Bronze Medal Winners from Chester Fire Department, Team Nova Scotia

L to R: Lead/2nd - Mike Grist, Lead - Dave Richardson, 2nd - Daniel Jessome, Mate - Dennis Stevens, Skip - Chad Stevens


Click on this link to see a complete list of the Provincial Champions All Provinces from 1960 to Present

CANADIAN CHAMPIONSHIP WINS BY PROVINCE:
ALBERTA = 20
SASKATCHEWAN = 12
SOUTHERN ONTARIO = 12
MANITOBA = 5
BRITISH COLUMBIA = 3
NORTHWEST TERRITORIES = 3
NORTHERN ONTARIO = 2
NEW BRUNSWICK = 0
NEWFOUNDLAND & LABRADOR = 0
NOVA SCOTIA = 1
PRINCE EDWARD ISLAND = 0
QUEBEC: = 0

Past Winners of the Canadian Firefighters Championship:
1960 Alberta, Edmonton Fire Dept.
John McDonald, Skip; Jack Adams, Third;
Len Wudrick, Second; Bill Drager, Lead
Host: Regina Fire Department

Skips Champs  1960 Story
 1960 MB  1960 SASK  1960 BC
 1960 NONT  1960 AB
Thanks to Life Members Bill Drager (AB) and Howie Smith (MB) for the photos.
L to R:
MB: Alf Warren, Harold Stankey, Howie Smith, John McCorrister
SASK: Chuck Sebestyn, Lloyd Ramsay, Moe Presley, Bill Kerns
BC: Jack Johnston, Bill Stack, R. Creelman, Aubrey Neff
NONT: George McKay, Al Winters, Frank Arnold, Doug Baxter
1961 Saskatchewan, Saskatoon Fire Dept.
Archie Bartley, Skip; Lloyd Wudrick, Third;
Tom Yick, Second; Dick Hollier, Lead
Host: Winnipeg Fire Department
1962 British Columbia, Vancouver Fire Dept.
Aubrey Neff, Skip; Al Heaven, Third;
Bob Lynch, Second; Ollie Ballam, Lead
Host: Edmonton Fire Department
1963 Alberta, Edmonton Fire Dept.
John McDonald, Skip; Thor Hafso, Third;
Albert Berezanski, Second; Ed Clifton, Lead
Host: Scarborough Fire Department
1964 Manitoba, Winnipeg Fire Dept.
John McCorrister, Skip; Gary Fenske, Third;
Al Schultz, Second; Earl Kummerfield, Lead
Host: Vancouver Fire Department
1965 Alberta, Edmonton Fire Dept.
John McDonald, Skip; Don Roberts, Third;
Albert Berezanski, Second; Ed Clifton, Lead
Host: Port Arthur Fire Department
1966 Saskatchewan, Saskatoon Fire Dept.
Doug Wyatt, Skip; Archie Bartley, Third;
Bill Kerns, Second; Stan Sieffert, Lead
Host: Saskatoon Fire Department
1967 Alberta, Red Deer Fire Dept.
Ron Munro, Skip; Wayne Butts, Third;
Ed Howell, Second; Dennis Calvert, Lead
Host: Winnipeg Fire Department
1968 Alberta, Red Deer Fire Dept.
Ron Munro, Skip; Wayne Butts, Third;
Ed Howell, Second; Dennis Calvert, Lead
Host: Calgary Fire Department
 
1969 Alberta, Edmonton Fire Dept.
John McDonald, Skip; Bill Roberts, Third;
Albert Berezanski, Second; Ed Clifton, Lead
Host: Scarborough Fire Department
1970 Saskatchewan, Saskatoon Fire Dept.
Doug Wyatt, Skip; Archie Bartley, Third;
Lloyd Ramsay, Second; Stan Sieffert, Lead
Host: Shawinigan Fire Department
1971 Saskatchewan, Saskatoon Fire Dept.
Doug Wyatt, Skip; Harvey Ehryniw, Third;
Archie Bartley, Second; Max Presley, Lead
Host: Moncton Fire Department
 
1972 Northern Ontario, Red Rock Fire Dept.
Ed Asselin, Skip; Earl McKee, Third;
Stewart Jones, Second; Ollie Imhoff, Lead
Host: Victoria Fire Department
 
1973 Alberta, Calgary Fire Dept.
Don Nelson, Skip; Chuck Braren, Third;
John MacMillan, Second; Tom Wych, Lead
Host: Prince Albert Fire Department
1974 Alberta, Red Deer Fire Dept.
Jim Richardson, Skip; Ron Munro, Third;
Dennis Calvert, Second; Tom Wych, Lead
Host: Thunder Bay Fire Department
1975 Alberta, Calgary Fire Dept.
Don Nelson, Skip; Chuck Braren, Third;
John MacMillan, Second; Tom Wych, Lead
Host: Winnipeg Fire Department
1976 Northwest Territories, Fort Smith Fire Dept.
Howard Brazeau, Skip; Dick Cisaroski, Third;
Jim Schaefer, Second; Mickey MacEachern, Lead
Host: Charlottetown Fire Department
1977 Northwest Territories, Fort Smith Fire Dept.
Howard Brazeau, Skip; Dick Cisaroski, Third;
Jim Schaefer, Second; Mickey MacEachern, Lead
Host: Ottawa Fire Department
1978 Southern Ontario, Scarborough Fire Dept.
Ed Werenich, Skip; Neil Harrison, Third;
Bob Archibald, Second; Jim McGrath, Lead
Host: Edmonton Fire Department
1979 Southern Ontario, Scarborough Fire Dept.
Ed Werenich, Skip; Neil Harrison, Third;
Bob Archibald, Second; Jim McGrath, Lead
Host: New Westminster Fire Department
1980 Southern Ontario, Scarborough Fire Dept.
Ed Werenich, Skip; Neil Harrison, Third;
Bob Archibald, Second; Jim McGrath, Lead
Host: Calgary Fire Department
1981 Saskatchewan, Regina Fire Dept.
Rob Ford, Skip; Ed Bitz, Third;
Ray Shaw, Second; Willie Boehmer, Lead
Host: Regina Fire Department
1982 Southern Ontario, Scarborough Fire Dept.
Ed Werenich, Skip; Neil Harrison, Third;
Jim McGrath, Second; Frank McCourt, Lead
Host: Winnipeg Fire Department
 
1983 Southern Ontario, Brampton Fire Dept.
Peter File, Skip; Bill Core, Third;
Gary Lagerquist, Second; Ken Williamson, Lead
Host: Brampton Fire Department
 
1984 Southern Ontario, Scarborough Fire Dept.
Ed Werenich, Skip; Barry Acton, Third;
Jim McGrath, Second; Frank McCourt, Lead
Host: Victoria Fire Department
1985 Alberta, Smoky Lake Fire Dept.
Larry Lafleur, Skip; William Smith, Third;
Stan Debliak, Second; Ken Osepchuk, Lead
Host: Saskatoon Fire Department
 
1986 British Columbia, Burnaby Fire Dept.
John Campbell, Skip; Dave Tory, Third;
Ed Ferleyko, Second; Steve Hardy, Lead
Host: Saint Lambert Fire Department
1987 Saskatchewan, Regina Fire Dept.
Bob Kobylansky, Skip; Lorne Leader, Third;
Ralph Elgren, Second; Glen Amor, Lead
Barry Ferguson, Director
Host: Thunder Bay Fire Department
 
1988 Southern Ontario, Scarborough Fire Dept.
Neil Harrison, Skip; Paul Mogavero, Third;
Jim McGrath, Second; Frank McCourt, Lead
Brian Hone, Director
Host: Truro, N.S.F.F.C.A.
 
1989 Manitoba, Winnipeg Fire Dept.
Ernie Kovacs, Skip; Ken Sim, Third;
Bob Porter, Second; Brian McGuire, Lead
Reyn Klassen, Director
Host: Saint John Fire Department
1990 Saskatchewan, Regina Fire Dept.
Rob Ford, Skip; Rick Day, Third;
Klint Flavel, Second; Willie Boehmer, Lead
Lew Tolley, Director
Host: Summerside Fire Department
1991 Southern Ontario, Scarborough Fire Dept.
Neil Harrison, Skip; Paul Mogavero, Third;
Jim McGrath, Second; Frank McCourt, Lead
Ron Adams, Director
Host: Edmonton Fire Department
1992 Alberta, Edmonton Fire Dept.
Jim Henderson, Skip; Barry Kurach, Third;
Dave Ferguson, Second; Daryl Brennan, Lead
Ken Shave, Director
Host: Winnipeg Fire Department
1993 Saskatchewan, Moose Jaw Fire Dept.
Rod Montgomery, Skip; Norm Hales, Third;
Dave Hill, Second; Rob Donley, Lead
Lew Tolley, Director
Host: Yellowknife Fire Department
 
1994 Southern Ontario, Scarborough Fire Dept.
Neil Harrison, Skip; Todd Tsukamotto, Third;
Paul Mogavero, Second; Bill Wright, Lead
Frank McCourt, 5th
Doug Milne, Director
Host: East York Fire Department
 
1995 Alberta, Edmonton Fire Dept.
Jim Henderson, Skip; Barry Kurach, Third;
Dave Ferguson, Second; Daryl Brennan, Lead
Ron Darling, Director
Host: Dryden Fire Department
1996 Alberta, Edmonton Fire Dept.
Jim Henderson, Skip; Barry Kurach, Third;
Dave Ferguson, Second; Daryl Brennan, Lead
Ron Darling, Director
Host: Smithers Fire Department
1997 Alberta, Edmonton Fire Dept.
Jim Henderson, Skip; Barry Kurach, Third;
Dave Ferguson, Second; Daryl Brennan, Lead
Ron Darling, Director
Host: Charlottetown & P.E.I.F.F.C.A.
1998 Alberta, Edmonton Fire Dept.
Jim Henderson, Skip; Barry Kurach, Third;
Dave Ferguson, Second; Daryl Brennan, Lead
Daryl Brennan, Director
Host: Regina Fire Department
1999 Saskatchewan, Moose Jaw Fire Dept.
Rod Montgomery, Skip; Norm Hales, Third;
Dave Hill, Second; Bill Hobbs, Lead
Rick Day, Director
Host: Edmonton Fire Department
 
2000 Southern Ontario, Toronto Fire Dept.
Neil Harrison, Skip; Frank McCourt, Third;
Barry Acton, Second; Chris Davis, Lead
Tim Belanger, Director
Host: Truro & N.S.F.F.C.A.
 
2001 Southern Ontario, Toronto Fire Dept.
Neil Harrison, Skip; Frank McCourt, Third;
Barry Acton, Second; Chris Davis, Lead
Tim Belanger, Director
Host: St. John's, Newfoundland/Labrador
2002 Manitoba, Benito Fire Dept.
Gord Cole, Director
Rick Kinaschuk, Skip; Byron Zbirun, Third;
Bev Stewart, Second; Pat Bartok, Lead
Host: Fredericton & N.B.F.F.C.A.
  
2003 Alberta, Edmonton Fire Dept.
Jim Henderson, Skip; Livio DePrato, Third;
Gary Hoekstra, Second; Brian Hoekstra, Lead
Al Robichaud, Director
Host: Winnipeg & M.F.F.C.A.
  
2004 Alberta, Smokey Lake Fire Dept.
R to L
Larry LaFleur, Skip; Jim Henderson, Third/Director;
Bill Smith, Second; Ken Osepchuk, Lead

Host: Valleyfield/Beauchateau and Q.F.F.C.A.
2005 Alberta, Edmonton Fire Dept.
R to L
Brian Godfrey, Director
Jim Henderson, Skip; Livio DePrato, Third;
Gary Hoekstra, Second; Brian Hoekstra, Lead
Host: Yellowknife and N.W.T.F.F.C.A.
2006 Manitoba, Winnipeg Fire Paramedic Service
Glenn Hobson, Skip (sitting);
L to R: Ward Hobson, Lead; Ken MacLeod, 5th/Asst. Director
S.R. (Bob) Poole, Second/Director; Ken Dusablon, Third;
Host: Ottawa and S.O.F.F.C.A.
2007 Southern Ontario, Toronto Fire Dept.
R to L
Dwayne Lowe, Director
Neil Harrison, Skip; Frank McCourt, Third;
Barry Acton, Second; Paul Mogavero, Lead
Host: Thunder Bay and N.O.F.F.C.A.
2008 Northwest Territories, Yellowknife Fire Dept.
R to L
Wyatt Scheller, Director
Steve Moss, Skip; Chris Haichert, Third;
Kevin Whitehead, Second; Ingo Bauer, Lead
Host: Richmond, B.C. and B.C.F.F.C.A.
2009 Saskatchewan , Regina Fire Dept.
L to R
Chris Rugg, Lead; Paul Comfort, Second;
Bernie Bandur, Third; Jeff Gartner, Skip
Ralph Elgren, Director
Host: Charlottetown, P.E.I. and P.E.I.F.F.C.A.
  
2010 British Columbia, Campbell River & Summerland Fire Depts.
L to R
Tom Kelly, Director;
Dean Thulin, Skip; Ken Dawson, Third;
Robbie Robinson, Second; Rick McFarlane, Lead

Host: Regina, SK and S.F.F.C.A.
2011 Alberta, Rocky View County Fire Services and Calgary Fire Dept.
L to R
Ryan McAvoy, Lead; Matt Taylor, Second;
Aaron Bartling, Third; Scott Jordan, Alt;
John Morris, Skip
Daryl "Chops" Brennan, Director
Host: Calgary, AB
   
2012 Northern Ontario, Nipigon Fire Dept.
R to L
Dan "Jake" Jackson, Director;
Jeff Zechner, Skip; Ian Brennen, Third;
Joe Marques, Second; John Zechner, Lead

2012 Host: Truro, NS   
2013 Saskatchewan, Saskatoon and Swift Current Fire Depts.
L to R
Director: Dale Nixon
Skip: Gregg Tarasoff, Third: Chris Haichert,
Second: Carmen Koch, Lead: Vern Harrison,
2013 Host: Saint John, NB   
2014 Saskatchewan , Regina and Kronau Fire Depts.
L to R
Paul Comfort, Lead; Brad Schneider, Second;
Bernie Bandur, Third; Jeff Gartner, Skip
Dale Nixon, Director, (missing)
2014 Host: Winnipeg, MB and MFFCA  
2015 Manitoba, Winnipeg Fire Dept.
L to R
Director: Guy Senecal,
Lead: Kris Rosolowich, Second: Jamie Pachkowsky,
Third: Daryl Bjornson, Skip: Ryan Lalonde
2015 Host: Valleyfield/Huntingdon, QC  
2016 Nova Scotia
L to R
Director: Mike Hennessy,
Lead: Mike Grist, Second: Dave Richardson,
Third: Dennis Stevens, Skip: Chad Stevens
2014 Host:Truro, NS   
2017 Alberta
L to R
Director: Trish Young
Lead: Cory Henderson, Second: AJ Rankel
Third: Jim Henderson, Skip: Aaron Bartling
2017 Host: Mississauga,ON  
2018 ??
L to R
2014 Host:Thunder Bay, ON   
2019 ??
L to R
2019 Host: Victoria, BC  

free web site hit counter